AUTORSKI PROJEKT KONCERTOWY

STYPENDYSTA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO 2015 r.

'Anarti' to plemię celtyckie, które w górnym dorzeczu Sanu, osiedliło się już ok. IV w. p.n.e., prawdopodobnie wędrując z okolic rzeki Cisy. Wg Ptolomeusza Anartowie zajmowali głównie Dację, czyli pn.-zach. Rumunię.

Matragona inspirację dla najnowszego swojego programu odnalazła w zaginionym świecie Celtów znad rodzimej rzeki.

To tutaj, nad Sanem, znaleziono najstarszą złotą monetę Celtów w Polsce. Przeszła m.in. przez ręce ojca lidera grupy - złotnika, który oszczędził jej płomienia. Po latach temat Celtów wrócił w związku z kolejnymi odkryciami ich śladów nad Sanem (m.in.badania wzniesień Horodyszcza i Horodnej).

Projekt koncertowy Matragony zainspirował więc zaginiony świat Anartów, którego muzyki można jedynie dziś nasłuchiwać w szumie rwącej, wartkiej rzeki San* i bujnej przyrodzie - z potomkami drzew świętych gajów, na wyniosłych wzgórzach ze śladami świątyń i kurhanów.

Muzyka Matragony odległa jest od nurtu muzyki określanej dziś jako ”celtycka”. Rekonstrukcja starożytnej muzyki Anartów byłaby niemożliwa. Pozostała więc kreacja zapomnianego świata, który chcą przywołać muzycy Matragony. W nowym programie Orkiestry Jednej Góry można odnaleźć nawiązania do celtyckich wątków– w sposób nieoczywisty: poprzez tytuły, wyśnione obrazy, przywołane mity czy instrumenty (brzmienie cytr, fletów czy średniowiecznej harfy).

*/ nazwa rzeki `San` ma w języku Celtów znaczenie: "wartki, bystry strumień"


Matragona 30 października zakończyla realizację projektu Anarti, który od teraz jest najnowszą propozycją programową zespołu. Promuje ją najnowszy teledysk