Płyty i recenzje



Aktualnie dostępne płyty" Balnicki księżyc (EP), oraz reedycja "Trans Silvaticus" (LP reed.2018).
Zamówienia: ojgmatragona@gmail.com


Przepraszamy wszystkich którzy wysyłali zamówienia na stary adres, który przez niedopatrzenie pozostawał w tym miejscu.


     Rekomendujemy najnowszą płytkę zespołu, której gotowe nagranie dość długo czekało na ten dzień. Mimo to brzmi świeżością barw dźwięków utkanych z porannej rosy i blasków księżyca w Balnicy, pod górą Matragoną. Wydawnictwo przyciąga uwagę m.in. baśniowym digipackiem i wymarzoną realizacją dźwięku.



„BALNICKI KSIĘŻYC” /EP 2012/




Muzyka: Matragona

Wydawca AURA-ART 2012

Nagranie, realizacja dźwięku, mastering - Wojciech Lubertowicz

Nagrano w Warszawie, we wrześniu 2008 roku

Na projekt okładki wykorzystano tkaninę - miniaturę Doroty Pietrzyk

Projekt graficzny – Adam Gromek

Wykonawcy:

Matragona: Joanna Biega, Jacek Dusznik, Maciej Harna, Wojciech Lubertowicz, Konrad Oklejewicz, Daniel Pelczarski, Agnieszka Stach, Marcin Stachowicz, Ewa Wojtyńska-Kiczorowska, Malwina Zych-Oklejewicz.


Utwory:

1. AUBADE

2. GIAUR

3. BALNICKI /muz. M.Stachowicz, sł. J.Zielinska-Erbel/

4. PORANEK ŻABY


Total time: 19:46



„TRANS SILVATICUS”




Wydawca: AURA ART. 2005
Realizacja dźwięku: Piotr(Falko)Rychlec
Mastering: Jacek Gawłowski
Muzyka: Matragona
Nagrano w kościele OO. Franciszkanów w Sanoku 2003-2004
Projekt okładki: Michał Łojewski, z wykorzystaniem tkaniny-miniatury Doroty Pietrzyk

Wykonawcy:
Katarzyna Smiszkiewicz, Ewa Wojtyńska-Kiczorowska, Malwina Zych, Jacek Dusznik, Tomasz Gawlewicz, Maciej Harna, Wojciech Krawiec, Wojciech Lubertowicz, Konrad Oklejewicz, Marcin Stachowicz

oraz gościnnie:
Stanisław Wyżykowski (basowa lira korbowa), Piotr (Falko) Rychlec (akordeon), Katarzyna Bartkowska, Joanna Biega, Ada Komańska, Barbara Lubas (zespół wokalny) Katarzyna Mikołajczak, Anna Oklejewicz, Maria Szybka (skrzypce)

Utwory:

1. HOQUETUS
2. NADESZŁA WIOSNA
3. ACHERON
4. KASKADY
5. WYSPA
6. TANIEC ZMIERZCHU
7. DOLINA BOBRÓW
8. SOBOSEYKO
9. GITA
10. ZAGADIJA
11. LUPUS-TANGO
12. TRANS SILVATICUS
13. EPILOG: Achir Al-nahr

Total time 60:15
(Digipack z książeczką, tekst także w wersji angielskiej)

Płytę promuje videoklip HOQUETUS zrealizowany przez Roberta Biłasa (TV Sanok)



„BUDZENIE GÓRY” LP(1998)




Nominacja w konkursie fonograficznym "Folkowy Fonogram Roku 1998" na ogólnopolskim festiwalu "Mikołajki Folkowe" Lublin, grudzień 1998

Wydawca: SDK 1998
Realizacja dźwięku: Tadeusz Sudnik
Wykonawcy: J.Dusznik, T.Gawlewicz, M.Harna, W.Krawiec, D.Michałkiewicz, K.Oklejewicz, K.Smiszkiewicz, M.Stachowicz, A.Wisłocki, P.Zarzyka, M.Zych oraz gościnnie K.Sidor, D.Kurasz, K.Hnat,A.Kozimor, I.Kwiatkowska.
Projekt okładki: A.Gromek

Utwory:

1. WSCHODY i ZACHODY
2. TANIEC DZIĘCIOŁA
3. CZUCIE NIEWINNE (sł. L.Staff)
4. ZANZE
5. PIEŚŃ JEŹDŹCA (sł. F.G.Lorca)
6. SARBAND I TANIEC ZULEJKI
7. IMIONA GWIAZD
8. BUDZENIE GÓRY (INSTRODUKCJA I TANIEC AKSAKOWY)
9. ALBA (...z brzaskiem)
10. ZIMNE SŁOŃCE
11. LA BELLE DAME DE PRINTEMPS (muz. M.Stachowicz)
12. SREBRNĄ DRÓŻKĄ RĄCZYCH ŚLIMAKÓW...
13. MONS SILVATICUS

Total time 55:09




„TAŃCE ZMIERZCHU” LP(2002)




Płytka wydana z okazji jubileuszu 10-lecia zespołu. Nagrano w podziemiach kościoła Kamedułów na Bielanach w Warszawie w maju 2001 roku.

Wydawca: Matragona 2002
Realizacja dźwięku: Tadeusz Sudnik

Wykonawcy: J.Dusznik, T.Gawlewicz, M.Harna, W.Krawiec, W.Lubertowicz, K.Oklejewicz, M.Zych oraz gościnnie: T. Czechak
Projekt okładki: A.Gromek

Utwory:

1. ACHERON (Rzeka Smutku)
2. WIOSNA GÓR SŁONNYCH (Chaconne)
3. HOQUETUS ( Sen Margarity)
4. WITRAŻ - Ptak w jałowcu ( muz. K.Oklejewicz)
5. WYSPA - Taniec zmierzchu

Total time: 17:31




WYDAWNICTWO AURA ART:
KONRAD OKLEJEWICZ "LEGENDA" EP (2007)



Wydawca: AURA ART 2007
Muzyka : Konrad Oklejewicz
Realizacja dźwięku: Wojciech Lubertowicz
Edycja dźwięku: Konrad Oklejewicz, Malwina Zych
Wykonawcy: Orkiestra Jednej Góry MATRAGONA: Joanna Biega, Agnieszka Stach, Edyta Pałuk, Malwina Zych, Jacek Dusznik, Konrad Oklejewicz, Paweł Radko, Daniel Pelczarski, Maciej Harna, Marcin Stachowicz, Wojciech Lubertowicz. Gościnnie: Marcin Malecki, Anna Oklejewicz, Mateusz Oleniacz.
Projekt okładki: Alena Trafimava, Helena Markiewich
Nagrano we wrześniu i październiku 2006 w kościele z Bączala na terenie skansenu w Sanoku

1. Utwory:
2. Pieśń pastuszka
3. Opowieśc Rycerza
4. Rycerz i jaskółka
5. W cieniu kwitnącej gruszy
6. Korowód ( muz. M.Harna)
7. Batalia
8. Modlitwa

Total time: 20: 52

Konrad Oklejewicz wydał "Legendę" w wersji DVD (2011)
zawierającą klipy w/w utworów z udziałem Bractwa Rycerzy Ziemi Sanockiej
a także materiał dokumentalny n/t twórczości haczowskiego lirnika i lutnika - St.Wyżykowskiego.
Jako BONUS można tam zobaczyć klip promocyjny Matragony "Hoquetus".



Recenzje



BUDZENIE GÓRY


***
Matragona jest objawieniem. Maciej Harna zebrał swych młodych przyjaciół w podróż, której konsekwencje trudne są do przewidzenia, a efekty zaskakują. Są w Polsce cuda niewytłumaczalne. Takim cudem jest zawsze autorska sztuka, wizja, której nikt się nie spodziewał. Na zapomnianych terytoriach rodzi się wielka sztuka bez ideologicznych uzasadnień. Któż przewidział niezwykły świat Beksińskiego u podnóży bieszczadzkich pagórków? Podobnie wzrasta talent (...) konstelacji czerpiącej energię z objawień ducha Matragony. Pogodna, jasna, dobra siła. Słuchajcie tej muzyki, a umkniecie płyciznom, na które spycha was codzienność.
Maciej Rychły (Kwartet Jorgi)

***
...Trochę kontrowersyjna płyta, ale niezwykle barwna. (...) Słychać olbrzymią wrażliwość, muzykalność, masę subtelności. Czuję tam wielki potencjał, odwagę i życzę im wszystkiego najlepszego.
Jan Pospieszalski

***
Muzyka Matragony zwraca uwagę skomplikowanymi aranżacjami, które w harmonijny sposób zmieniają się w każdym utworze, roztaczając coraz to nowe brzmieniowe - melodyczne krajobrazy. Choć na kasecie można znaleźć wiele dziwnych rytmów i skal, jest to rzetelna muzyka nie epatująca słuchacza niepotrzebnymi dźwiękami.
"Mikołajki Folkowe" - biuletyn festiwalowy Lublin, 1998 r.

***
Debiutancki materiał tej sanockiej formacji "Budzenie góry" - powinien stać się dużym wydarzeniem (...) Płyta przynosi świetną, świeżą, pełną swobody i pomysłów muzykę. Jej patronami mogłyby być zespoły Kwartet Jorgi i Atman. Jak one Matragona zasłuchana jest w odgłosy przyrody, jak one z rozmaitych wpływów składa własną, bardzo przekonującą mozaikę. Z całą pewnością warto posłuchać jej znakomitej muzyki.
"Czas Kultury" 1/99

***
Muzyka Matragony jest dźwiękowym teatrem, aktorem jest w niej sam słuchacz (...) Jest to podróż w głąb siebie, która w niezwykły sposób pobudza wyobraźnię. Umiejętne wykorzystanie instrumentów akustycznych (zespół korzysta z ogromnej ilości instrumentów ludowych z całego świata), śpiew, znakomicie zrealizowany dźwięk i odgłosy natury sprawiają ogromną przyjemność słuchania. Znakomita dawka tej uduchowionej i niepowtarzalnej muzyki działa odprężająco oraz jest znakomitym uzupełnieniem kulturalnym w świecie plastiku i elektroniki.
"Świat Gitary" 5/99

***
Matragonę polecam sympatykom new age i krainy łagodności, bo w swoim rodzaju to rzecz naprawdę udana. W dodatku doskonale zrealizowana jest przez jednego z najwspanialszych krajowych reżyserów dźwięku Tadeusza Sudnika. Najlepszy utwór Matragony: MONS SILVATICUS - ciekawa próba stworzenia folkowego minimal music.
"Brum" 1/99

***
...bardzo pomysłowa okładka, doskonale wprowadza w klimat prezentowanej przez zespół muzyki. Matragona nie nawiązuje (...) bezpośrednio do kultury ludowej, ale raczej wykorzystuje jej muzyczne zdobycze tworząc zupełnie nową jakość. (...) Zespół stara się poruszyć odbiorcę umiejętnie skomponowaną dramaturgią, teatrem dźwięku i ciszy, w których największe nasilenie przypada na utwór ostatni MONS SILVATICUS, z wywołującą gęsią skórkę partią chóru. (...) Matragona budzi nie tylko góry.
Gadki z Chatki ,1999

TRANS SILVATICUS


***
"To moje pierwsze spotkanie z muzyką Matragony, wcześniej nie trafiłem ani na ich koncerty, ani na inne nagrania. Sam siebie teraz ganię za własny brak zorganizowania, bo tak niesamowita muzyka mogła być obecna w moim życiu już od dawna, a ja sam nieświadomie się jej pozbawiałem. "Trans Silvaticus" nie jest płytą, którą można jednoznacznie określić jako folk. To muzyka... no właśnie, jaka? (...). Są momenty, kiedy zaprezentowane kompozycje brzmią jak muzyka do jakiegoś tajemniczego filmu. Innym zaś razem znajdujemy tu niemal ambientowe pasaże. Trudno jednoznacznie sklasyfikować takie granie i chyba nie ma takiej potrzeby, liczy się siła tkwiąca w muzyce. A tej Matragonie nie brakuje. Jedno, co niewątpliwie rzuca się u uszy, to fakt, że skoro muzycy nazywają swoją ekipę Orkiestrą Jednej Góry, to coś w tym jest. Etno-jazzowe elementy wciąż pojawiają się w oprawie, która kojarzy się z prawdziwą orkiestrą. To sprawia, że Matragona jest grupą wyjątkową."
"Taclem"- Rafał Chojnacki ( Folkowa art.pl)

***
"Grupa z Sanoka, o której Telewizja jeszcze się nie dowiedziała. Nie gościli ani w porannych pogaduchach, ani Hirek Wrona nie zająknął się o ich istnieniu. Mimo to ma zagorzałych miłośników swych muzycznych wizji. Nawiązuje do Osjana i Atmana i ich wyczulenia na piękno dźwięku, na muzyczną barwę. Utwory Matragony, to malarskie miniaturki!!! Smaku nie powstydziłby się chyba sam Rymski- Korsakow. Muzyczny teatr dźwięku, a jednocześnie podążanie ścieżką Jorgów w wędrówkach po "Trójkącie bermudzkim dla intelektu" czyli okolicach Bieszczad. Matragona gra od wielu lat. Zmienia się skład. (...)Maciej H. pokazuje, że nie obce mu są techniki kompozytorskie rodem z zamierzchłej przeszłości i czasami odnieść można wrażenie, że to Ars Nova czy Open Folk zderzony z maoryskimi anklungami czy indyjskimi bębnami... Muzyka rozbudzająca wyobraźnię. W umiłowaniu do natury, do przyrody, w harmonii z nią, łączy się ta lekka i zwiewna propozycja z pagan-folkowym nurtem. (...) Kto słyszał np. Davida Hopkinsa ten powinien płytę Matragony wydobyć choćby z Sanoka !!!"
Wojciech Ossowski (heavy motyl.pl)

***
Płyta jest świetnym spotkaniem z poetyckim i malarskim nurtem spektralnej muzyki, muzyki komponowanej bezpośrednio w kontakcie z duchową i zmysłową recepcją wielowymiarowej rzeczywistości, oddaje bezpośrednio piękno i prawdę życia, budzi zachwyt i refleksję nad tym co trwałe i co przemijające. Muzyka nie jest przeznaczona tylko dla koneserów, ale dla każdego odbiorcy, który w strofach poetyckich odczytuje inaczej zapisane piękno i wartości życia, pomimo,że podane sa bezpośrednio, w sposób jasny i zrozumiały.
Stefan Olbert (muzykolog)

o utworach z płyty :

"Gita", pieśń powstała w przededniu bombardowań Sarajewa. (...) Muzycznie słychać inspiracje bałkańskimi rytmami, co nie dziwi, gdyż zespół jest otwarty na różne ścieżki muzyczne, nie zapominając jednak o tym, co najbliższe, można rzec, swoje od pokoleń. Ich muzyka, na szczęście, nie jest tandetnym zlepkiem wpływów różnych kultur muzycznych.

"Lupus-Tango" to utwór upamiętniający rzeczywistego, choć niezwyczajnego wilka, którego, jak opowiadają muzycy, spotkali kiedyś u stóp Matragony. To niezwykła deklaracja wrażliwości na przyrodę i świadectwo szacunku dla niej, dla jej majestatu i piękna.

"Trans Silvaticus", utwór tytułowy, to pieśń opowiadająca o smutnym zjawisku współczesnego świata - sieroctwie społecznym i bezdomności wśród dzieci. Oparta o własne doświadczenia z pobytu w rumuńskiej Transylwanii w niewielkiej komunie niechcianych dzieci. To ludzki wymiar cierpienia i smutku tej płyty. Krążek zamyka "Epilog: Achir Al-Nahr", rzeka melodii dobiega końca, płyta kończy się, pozostawiając słuchacza w zadumie. Rzeka płynie."
Grzegorz Bożek ("Dzikie Życie" nr 10/2005)

***
Aktualnie w sprzedaży:
Matragona: BALNICKI KSIĘŻYC /EP 2012/
K.Oklejewicz "LEGENDA" /EP 2007 i DVD 2011/.


Płyty można zamawiać pocztą elektroniczną lub telefonicznie (patrz: KONTAKT).